top of page

Szczęście w pracy, czy jest możliwe?

W pracy spędzamy większość naszego życia. A mimo to wielu z nas narzeka na nudę, frustrujące obowiązki, drażniącego szefa lub kolegę w zespole, niezadowolenie z celów firmy, stres czy przepracowanie. Rzadko też zadajemy sobie pytanie czy jesteśmy w pracy szczęśliwi. W związku z tym, że to właśnie tam dedykujemy większość naszego czasu warto zadbać o poziom szczęścia w pracy.


Badacze z University of Warwick w Wielkiej Brytanii udowodnili, że ludzie, którzy są szczęśliwi w pracy, są o około 12% bardziej produktywni. Shawn Anchor, autor „The Happiness Advantage”, oszacował korzyści szczęśliwej firmy – 37% wzrost sprzedaży, 31% wzrost wydajności oraz 19% wzrost dokładności wykonywanych zadań, jak również znaczną poprawę stanu zdrowia i jakości życia personelu. Patrząc na statystyki można również wywnioskować, że szczęście pozwala na dłużej związać się z firmą. Usatysfakcjonowani pracownicy odchodzą rzadziej, a relacja z szefem w miarę lat staje się silniejsza. Utrzymywanie w firmie tej samej kadry znacząco obniża koszty, które musiałyby być przeznaczone na rekrutację i wdrożenie nowego pracownika.


Okazuje się, że choć wynagrodzenie i benefity mają istotny wpływ na przyciąganie ludzi do danego miejsca pracy, nie są jednak wystarczające w budowaniu miejsc pracy, w których ludzie czują się szczęśliwi. Radość z wykonywanej pracy służy nie tylko pracownikom, ale również menadżerom. Badania wskazują, że szczęśliwi liderzy lepiej zarządzają i częściej angażują się w proces przywództwa transformacyjnego. Ważnym aspektem przywództwa są dwa elementy: rezultaty i relacje. Niestety tylko 3% liderów potrafi dbać o oba obszary w sposób zbalansowany. Najczęściej zdarza się, że menadżerowie przejawiają skłonność w jedną ze stron. Jeśli skupiamy się zbytnio na relacjach – nie mamy rezultatów. Jeśli zaś zbytnio na rezultatach, tracimy z pola widzenia dbałość o relacje. A faktem jest, że aby ludzie byli szczęśliwi potrzebują zarówno relacji, jak i efektów.


Dlaczego warto zadbać o szczęście?


Jest szereg badań, które udowodniają, że szczęśliwsi pracownicy są bardziej produktywni, zaangażowani, mniej chorują oraz są zdecydowanie bardziej kreatywni. Okazuje się, że szczęście uruchamia pewne poziomy neuroprzekaźników w naszym mózgu, m.in. dopaminę i serotoninę. To powoduje, że jesteśmy bardziej kreatywni, produktywni i do tego jeszcze bardziej otwarci. Istnieje jednak pewna pułapka myślenia, że gdy już wszystko zrobimy, odhaczymy wszelkie zadania, wprowadzimy pewne zmiany to będziemy szczęśliwi. A jest zupełnie na odwrót. Jak będziemy szczęśliwi to będzie nam dużo łatwiej wykonywać zadania, dodatkowo z jeszcze większym zaangażowaniem i efektywnością. I od tego należy zacząć!


Gdy jesteśmy nieszczęśliwi w pracy, po ośmiu godzinach człowiek ma absolutnie dość. Zły nastrój wpływa negatywnie na zdrowie, rodzinę i całe życie. Dlatego tak ważne by zadbać o szczęście w pracy, które potem przenikać będzie na obszar prywatny. Na szczęście coraz bardziej popularna w Polsce staje się rola tzw. Happiness Managera, inaczej nazywanego Specjalistą ds. Dobrego Nastroju czy Ambasadorem Szczęścia. Jest to ktoś odpowiedzialny za zadowolenie pracowników. To „człowiek od zadań specjalnych”. Jego obowiązki są często podyktowane kulturą organizacji, misją, wizją, jej wartościami.


Osoba na tym stanowisku ściśle współpracuje z zarządem w zakresie strategii i podejmowanych działań oraz planowania budżetu. Chief Happiness Manager powinien również być w stałym kontakcie z działami HR – budować z nimi badania satysfakcji pracowników, tworzyć ścieżki rozwoju zgodne z potrzebami zespołu, ale przede wszystkim jednak Menadżer ds. Szczęścia powinien pracować z ludźmi, którzy tworzą firmę, bo to właśnie oni stanowią najistotniejszy element układanki.


Reiss Motivation Profile a poczucie szczęścia w pracy


Bardzo ważną rolę w dbaniu o szczęście pracownika odgrywa odpowiednia diagnoza jego wewnętrznych potrzeb. Aby wiedzieć, jak motywować do działania, jakie wyznaczać cele, jak je komunikować - najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co dokładnie „kręci” i motywuje naszych ludzi. Reiss Motivation Profile to naukowa metoda weryfikująca wewnętrzną motywację człowieka. Najdokładniejsza i najbardziej wnikliwa, bo pokazuje skalę potrzeb, które musimy zaspokoić, by działać wydajnie w każdym obszarze życia. RMP jest miernikiem życiowej satysfakcji czy też listą czynników niezbędnych do naszego zadowolenia. Reiss Motivation Profile test wskazuje, co konkretnie stymuluje nas do działania czy też po prostu co daje nam szczęście.

RMP składa się z 16 motywatorów. Są to uniwersalne, potwierdzone naukowo impulsy, które motywują do działania i określają indywidualną osobowość. Ich uniwersalność oznacza to, że motywują one wszystkich ludzi. W jaki sposób więc Happiness Manager może zadbać o potrzeby poszczególnych pracowników wykorzystują metodę Reiss Motivation Profile?

  • Osoby o wysokim natężeniu motywatora Jedzenie w posiłkach nie szukają tylko zaspokojenia głodu, ale przede wszystkim przyjemności i możliwości delektowania się. Dłuższa przerwa na lunch, czy przekąski mogą znacząco umilić im pracę.

  • Pracownicy o wysokiej wartości motywatora Piękno zwracają szczególną uwagę na walory estetyczne otoczenia. Manager może więc zapewnić im pracę w przyjemnym otoczeniu, zadbać o oświetlenie pomieszczenia, miłe dla oka dekoracje czy świeże kwiaty.

  • Wysokie natężenie motywatora Aktywność Fizyczna powinno skłonić Happiness Managerów do przemyślenia, w jaki sposób wprowadzić aktywność fizyczną do codzienności biurowej. Rozwiązań może być wiele: począwszy stołu do ping-ponga, piłkarzyków czy bieżni po działania teambuildingowe skoncentrowane na aktywnościach.

  • Pracownicy o niskim natężeniu motywatora Kontakty Społeczne mogą mieć problem z odnalezieniem się w otwartej przestrzeni typu open space. Warto zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie bardziej introwertycznym pracownikom osobnego miejsca do pracy, a jeśli nie jest to możliwe zadbać o “strefę ciszy” czy pracę hybrydową, dzięki czemu pracownicy będą mogli odpocząć od innych ludzi.

  • Dla osób o wysokim natężeniu motywatora Ciekawość istotną rolę będzie ogrywała możliwość dokształcania się i doskonalenia. Warto zadbać tu o obszary, gdzie pracownicy będą mogli zwiększać poziom swojej wiedzy.

  • Dla tych natomiast, którzy posiadają wysokie natężenie motywatora Porządek dużą rolę w drodze do szczęścia odgrywa uporządkowane otoczenie. Dbałość o właściwe ustawienie przedmiotów i czysta przestrzeń pozwolą pracownikom czuć zadowolenie z bycia w zadbanym i uporządkowanym miejscu.

Atmosfera, możliwości rozwoju, poczucie celu i sensu wykonywanej pracy, wsparcie, czy dobrze dobrane działania wellbeingowe, to niektóre z aspektów wpływających na nasze szczęście w pracy. Dobry Happiness Manager zadba o swoich pracowników niezależnie od okoliczności. Ważne, aby skupił się na odpowiedniej diagnozie wewnętrznych motywatorów by poznać indywidualne potrzeby każdego pracownika.


116 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page