top of page

Słynny przykład, czyli wymierne efekty stosowania RMP

Zaktualizowano: 30 sty 2022

Sprawnie działający zespół pracowników powinien funkcjonować niczym drużyna osiągająca sukcesy i zdobywająca kolejne bramki czy mistrzostwa. Niestety nie zawsze tak jest. Różnorodność charakterów, ambicji czy osobowości może stanowić mieszankę wybuchową i mimo tego, iż każdy z członków zespołu zna wspólne cele – mechanizm osiągania sukcesu często zawodzi.Zarządzanie przez Indywidualizację


Tu z pomocą przychodzi Zarządzanie przez Indywidualizację czyli taki sposób motywowania, który wskazuje, że aby skutecznie zarządzać zespołem, należy w pierwszej kolejności poznać indywidualne potrzeby każdego z pracowników i zastanowić się, na ile są one zaspokajane w pracy. Ma to ogromny wpływ na ich satysfakcję i motywację do działania. Ponieważ każdy pracownik posiada indywidualne potrzeby, a stworzenie pracowniczej rzeczywistości na miarę właśnie tych potrzeb wywołuje olbrzymi wzrost zaangażowania i czerpania radości z wykonywanej pracy. Ta ostatnia jest krytycznym warunkiem pozyskania i zatrzymania pracownika na dłużej.Takie metody stosuje się także przykładowo w sporcie wyczynowym. Mogłoby się wydawać, że wszystkie osoby uprawiające sport mają po prostu wysoką potrzebę aktywności fizycznej a uprawianie sportu jest tym, co tę potrzebę zaspokaja. Szereg badań wskazuje jednak, że tak nie jest, a sportowcy miewają bardzo różne motywacje do uprawiania sportu. Mogą to być np.

wysoka potrzeba statusu – motywuje ich prestiż i elitarność oraz sława;

wysoka potrzeba rewanżu – dla nich liczy się tylko zwycięstwo;

niska potrzeba niezależności – motywuje ich zespół i wspólna rywalizacja z przeciwnikiem.


Trener posiadający taką wiedzę może w odpowiedni sposób odnieść się do potrzeb każdego sportowca i tak przygotować mu trening, aby w nim wytrwał i osiągał najlepsze wyniki. Najsłynniejszym przykładem takiego podejścia jest zespół Borussi Dortmund w czasach, kiedy jej trenerem był Jürgen Klopp. Zdawał on sobie sprawę, że jeśli chce poprawić wyniki zespołu musi lepiej zrozumieć swoich piłkarzy, by inaczej się z nimi komunikować i motywować, bo na początku to co robił, nie przynosiło oczekiwanego skutku. Wiedział coś jeszcze, że zdecydowanie powinien zacząć od siebie.


Dlatego jako jeden z pierwszych trenerów sięgnął po Reiss Motivation Profile (RMP) – naukową metodę badawczą weryfikującą wewnętrzną motywację człowieka. Dzięki niej poznajemy swoje potrzeby, które zobrazowane są 16 motywatorami o różnym natężeniu. Gdy zobaczył swój wynik stwierdził „98% Kloppa”.


Motywatory życiowe a skuteczność zespołowa


W kolejnym kroku zdecydował się on przeprowadzić profilowanie RMP w całej drużynie, aby poznać motywatory jego piłkarzy, czyli bodźce wpływające na nasze zachowania i wybory. Badanie pokazało istotne rozbieżności motywatorów. Ta wiedza pozwoliła trenerowi całkowicie przemodelować sposób zarządzania drużyną, tak aby odpowiadał on na naturalne potrzeby członków swojej drużyny. Dzięki RMP Klopp wdrożył zarządzanie przez indywidualizację czym zyskał dużo większe zaangażowanie swoich piłkarzy. A to finalnie pozwoliło im osiągnąć sukces.


Wyniki analizy wykazały np. że dla piłkarzy bardzo silnym motywatorem jest rodzina. Z tą wiedzą trener postanowił tak zorganizować treningi i wyjazdy zgrupowania, aby piłkarze spędzili jak najmniej czasu poza domem. Dowiedział się także, że większość jego piłkarzy ma niską potrzebę ciekawości, co przejawia się m.in. w niechęci do długich, teoretycznych rozważań i analiz. Na efekty długo nie trzeba było czekać, Borrusia Dortmund w 2011 roku po 9 latach przerwy zdobyła mistrzostwo Niemiec. Rok później - w 2012 roku - tytuł mistrza obronili bijąc przy tym rekord zdobytych punktów w sezonie Bundesligi. Co do dziś jest ważnym sukcesem w trenerskiej karierze Jürgena Kloppa.


Wartość poznania potrzeb RMP


Wiedza o tym jak jesteśmy skonstruowani, czego pragniemy czy co nas napędza jest czymś bezcennym. Jest przede wszystkim kluczem do automotywacji - pokazuje źródła motywacji wewnętrznej i wynikające z nich wartości i potrzeby osobiste. Pozwala zrozumieć swoje indywidualne wybory i mechanizmy działania oraz wartości, jakie za nimi stoją. Pokazuje także, jak projektować dla siebie optymalne ścieżki rozwoju osobistego i zawodowego, tak aby dawały poczucie samorealizacji i FLOW w działaniu. A co najważniejsze daje praktyczne odpowiedzi, co warto wzmacniać, rozwijać lub robić inaczej niż zwykle, żeby być szczęśliwszym w swoim życiu.

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page