top of page

Najtańsze narzędzie motywacyjne

Docenianie, zarówno pracownika czy bliskiej osoby ma bezpośrednie przełożenie na zwiększenie zaangażowania. Dlaczego więc tego nie robimy?


Właściwie dobrana i przekazana informacja zwrotna wzmacnia relacje, wspiera komunikacje czy w środowisku pracy buduje ducha zespołu. Wielu menadżerów niestety nadal wierzy w MIT, że chwalenie psuje pracowników. Tymczasem wszystkie badania dowodzą, że gdy doceniamy pracowników:

- stwarzamy im możliwości rozwoju,

- stawiamy nowe wyzwania,

- poszerzamy odpowiedzialność.


Kultura feedbacku niezwykle wspiera rozwój pracowników. U jej podstaw leży przekonanie, że umiejętności można rozwijać dzięki zaangażowaniu i pracy nad sobą. Bazą są kompetencje oraz mocne strony, które pracownicy już posiadają. W takim podejściu informacje zwrotne stanowią cenną okazję do poprawy i rozwoju. Istotnym czynnikiem jest szczerość i wzajemne zaufanie. Pracownik musi czuć się bezpiecznie i być pewnym, że przekazanie informacji zwrotnej, nie będzie wiązało się z negatywnymi konsekwencjami. Kluczową rolę pełnią tu relacje oparte na zaufaniu, ale ważny jest również sam sposób odbierania informacji zwrotnych.

Dlaczego nie dajemy informacji zwrotnej?


Zdarza się, że zarówno w relacji, jak i w biznesie, nie formułujemy miłych i dobrych komunikatów, bo ...

  • ... albo sami tego nie potrzebujemy i w myśl "self-hugging'u" sądzimy, że dla innych nie ma to znaczenia,

  • ... lub po prostu nie wiemy, jak to robić dobrze.

Przede wszystkim nie można motywować i chwalić kogoś, kierując się własnymi wartościami w tym względzie. To tak jak w dowcipie, gdzie żona oczekiwała od męża dowodów miłości, a ten - zamiast powiedzieć "kocham cię" - umył jej samochód. Dla niego okazanie uczuć kojarzyło się z konkretnym wsparciem w kwestiach życiowych, dla niej z czułością wyznań... Ten zabawny przykład to podstawa niezrozumienia w relacjach międzyludzkich.Gdzie zacząć dostrzegać różnice?


Motywator Uznanie wskazuje nam, jak bardzo dana osoba potrzebuje pochwały i jak często taki komunikat powinniśmy formułować, zarówno do bliskiej osoby, jak i pracownika. Natomiast form pozytywnego wzmocnienia może być ogrom. Najważniejsze by spojrzeć przez pryzmat motywatorów i takie komunikaty kierować do partnera, przyjaciela czy pracownika doceniając wysiłek i wzmacniając dalsze zaangażowanie.


Przykłady pochwał uwzględniające wartości motywatorów:


  • WYSOKA NIEZALEŻNOŚĆ

"To właśnie Tobie zawdzięczamy ten efekt."

  • NISKI PORZĄDEK

"Twoja intuicja nas nie zawiodła."

  • WYSOKA CIEKAWOŚĆ

"Twoja wnikliwość pomogła nam rozwiązać problem."

  • WYSOKI IDEALIZM

"Dzięki Tobie świat jest piękniejszy i lepszy."

  • WYSOKI STATUS

„Pozytywnie wyróżniasz się na tle innych.”

  • NISKI REWANŻ

„Dzięki Tobie osiągnęliśmy harmonię i wszyscy są zadowoleni.”


To tylko niektóre z nich.


Aby dobrze sformułować informację zwrotną, pochwałę czy komunikat zwiększający zaangażowanie w danej kwestii warto zbadać rzetelnym narzędziem motywatory swoje lub osoby, na wzmacnianiu której nam najbardziej zależy. Idealny do tego jest Profil Motywacyjny RMP, który pozwoli zdefiniować zarówno Twoje drivery motywacyjne ale także nauczy Cię, na podstawie zachowań, dostrzegać motywatory drugiej osoby.


O czym należy pamiętać?


Przede wszystkim ważne jest by chwalić ludzi nie tylko za osiągnięcia. Doceniaj także wysiłek, jaki wkładają w wykonane zadania! Sama droga dojścia do celu jest tak samo ważna jak jego osiągnięcie.


Pamiętaj! Jeśli Ty nie odczuwasz wzmożonej potrzeby Uznania, to nie znaczy, że inni jej nie mają. Uszanuj to. Powiedz dobre słowo. Staraj się też wyzbyć przekonania, że nasze wartości są najlepsze, nie tylko dla nas, ale potencjalnie dla wszystkich. Zdawaj sobie sprawę w różnic międzyludzkich i uwzględniaj je w formułowaniu komunikatów.


Daj innym swój czas i okaż zainteresowanie. To najtańsze i najbardziej skuteczne narzędzie motywacyjne! Techniki aktywnego słuchania z pewnością będą tu bardzo przydatne.


31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page