top of page

Indywidualizacja w zarządzaniu

Skuteczna motywacja pracowników, to jedno z wielu wyzwań współczesnego lidera. Jak osiągnąć założone cele biznesowe organizacji, sprawiając jednocześnie by praca przynosiła pracownikom satysfakcję zwiększając tym samym ich zaangażowanie?


W czasach silnej konkurencji o pracowników wielu pracodawców narzeka na niedobór odpowiednich kandydatów do pracy. Jak już znajdziemy odpowiednich ludzi wyzwaniem staje się coraz częściej ich utrzymanie w organizacji. Najważniejsze staje się więc dziś efektywne i adekwatnie stosowane umiejętne motywowanie pracowników.

Różne sposoby motywowania członków naszego zespołu nie zapewniają jednak identycznej skuteczności i bardzo ciężko jest przewidzieć, która ze strategii zadziała na konkretną jednostkę. Przecież każdy z nas jest inny. Motywacja pracownika zależy nie tylko od osiągania celów organizacyjnych, ale przede wszystkim od jego indywidualnych potrzeb.


Motywacja pracowników


W teorii motywacji możemy wyróżnić dwie grupy motywatorów: wewnętrzne oraz zewnętrzne. Do motywatorów zewnętrznych możemy zaliczamy bodźce wynagrodzeniowe: płaca zasadnicza, podwyżka, premia, nagroda, fizyczne warunki pracy, awanse, a także działania dyscyplinarne, jak obniżka płacy czy negatywna informacja zwrotna. Wewnętrzne motywatory są częścią wykonywanej pracy, należą do nich odpowiedzialność, swoboda działania, możliwość wykorzystania i rozwoju umiejętności, a także warunki samorealizacji i rozwoju zawodowego. Znany nam dobrze z badań nad motywacją czarno-biały podział na wewnętrzne i zewnętrzne motywatory nie jest jednak tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Najbardziej pożądana przez pracodawców motywacja wewnętrzna ma wiele odcieni i może manifestować się przez różnego rodzaju zewnętrzne sygnały. Trwałe zaangażowanie pracownika nie jest więc rzeczą prostą do osiągnięcia.


Dlaczego warto wkładać aż tyle wysiłku w budowanie aktywnej postawy pracownika i dbanie o jego zadowolenie?


Satysfakcja z pracy i zaangażowanie ludzi to istotne aspekty sprawnego działania organizacji i generowania przez nią zysków oraz wartościowych wyników pracy. Dlatego coraz więcej firm chcąc dbać o wysokie morale pracowników podejmuje się badania ich zadowolenia oraz zaangażowania. Aby zdefiniować odpowiednie, działające i skuteczne metody motywowania pracowników musimy przede wszystkim postawić na indywidualność by system motywacji przynosił zmierzone, wymierne rezultaty.


Odpowiedzią, na wyzwania motywacyjne obecnych czasów jest koncepcja zarządzania przez indywidualizację, czyli kierowanie przez pryzmat potrzeb. Warto postawić na to by każdy pracownik pracował i realizował cele firmowe, pozostając w zgodzie ze sobą. Dzięki temu stanie się on bardziej efektywny, ponieważ zgodność stawianych przed nim zadań z jego potrzebami wewnętrznymi pozwoli mu pracować w optymalny sposób, wykorzystując jego naturalne zdolności i predyspozycje. Menadżer może więc w bardzo spersonalizowany sposób dobrać najskuteczniejsze metody motywowania pracowników oraz sposób komunikacji czy wyznaczania celów, aby zwiększać poziom motywacji wewnętrznej.


Zarządzanie przez Indywidualizację


Indywidualizacja wymaga od menedżerów znajomości zarówno mechanizmu powstawania motywacji, jak i potrzeb, celów zawodowych oraz osobistych pracowników. Dzięki temu mają oni możliwość doboru środków motywacyjnych tak, aby nastąpiła harmonizacja celów organizacji z celami poszczególnych osób. W zarządzaniu przez indywidualizację motywacja zewnętrzna staje wtórna w stosunku do wewnętrznej.

Metoda Reiss Motivation Profile pozwala na poznanie indywidualnych potrzeb i preferencji każdego członka zespołu, a następnie dopasowanie warunków pracy i zadań, które pobudzą motywację pracownika i zwiększą jego zaangażowanie. Wpłynie to pozytywnie na zwiększenie efektywności, entuzjazmu oraz skuteczności co finalnie wpływa na sukces firmy.


Już na etapie rekrutacji Reiss Motivation Profile pozwala na:

- rozpoznanie talentów i potencjału kandydatów

- zbadanie stałej w czasie osobowości

- precyzyjne zdefiniowanie wymagań względem kandydatów

- dobranie pracowników dopasowanych do kultury organizacyjnej firmy

- obniżenie kosztów procesu rekrutacji


Kolejnym istotnym punktem jest odpowiedni plan rozwoju pracowników. Na tej podstawie istotne jest stworzenie programu przedsięwzięć umożliwiających samorealizację pracownika w firmie. Aby plany rozwojowe były jednocześnie motywujące i zwiększały zaangażowanie pracowników warto postawić na indywidualizację z zastosowaniem Reiss Motivation Profile. Podejście to pozwala adresować ukryte potrzeby pracowników, dzięki czemu niesamowicie wzmacnia FLOW i zwiększa poczucie sprawczości, co ma kolosalny wpływ na wzrost zaangażowania.


Jest to klucz do sukcesu w zarządzaniu pracownikami, który pozwala na poznanie natury ich wewnętrznej motywacji i planowanie ścieżki rozwoju w oparciu o wewnętrzne potrzeby.


Rozwój pracowników a Reiss Motivation Profile


Wykonanie testu RMP pozwala poznać wewnętrzne drivery naszego zespołu, dzięki czemu:

- tworzymy skuteczne plany rozwojowe pracowników

- dobieramy zadania adekwatnie do potrzeb

- rozwijamy skutecznie pracowników w oparciu o mocne strony i potencjał

- poznajemy, jak indywidualnie wyznaczać cele rozwojowe

- wiemy, w jaki sposób prowadzić spotkania podsumowujące oraz jak udzielać feedbacku

- budujemy motywujące środowisko pracy


Ważne jest, aby osoba zarządzająca wiedziała, co kogo motywuje i wiedzę tę wykorzystywała w codziennej pracy wspierając rozwój pracowników. Dzięki Reiss Motivation Profile menadżer dobiera adekwatne zadania, sposób komunikacji, ilość pochwał, interakcji z zespołem czy odpowiednie metody delegowania zadań. W przypadku właściwie skonstruowanego systemu motywacji, praca przestaje być traktowana jako żmudna konieczność, mająca na celu jedynie zaspokojenie potrzeb materialnych. Zyskuje wartość sama w sobie. Pamiętajmy, że odmienność osobowości i zróżnicowany styl pracy stanowi ogromny zasób każdej organizacji, jeśli potrafimy dostosować do pracownika odpowiedni styl zarządzania. Dzięki indywidualnemu podejściu do pracownika firma nie tylko redukuje koszty rekrutacji, co najważniejsze, zaczyna tworzyć wysoko zmotywowany i efektywnie działający zespół osiągający coraz to lepsze efekty biznesowe.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page