top of page

Dlaczego ciągle Ci się nie udaje?

Zaktualizowano: 20 gru 2021

Przyczyn może być wiele... Najczęstsza z nich to jednak obawa, że nie będziemy potrafili utrzymać powziętych zobowiązań czy zrealizować zamierzonych planów. Czasem wyobrażamy sobie też, że proces zmiany będzie niezwykle trudny, bardzo męczący i wysoce skomplikowany... szybko więc mija nasz zapał by się starać. Wtedy pojawia się myśl, że w końcu obecny stan „nie jest taki zły” i pozostajemy przy tym co mamy. Nadal nieszczęśliwi, zdemotywowani i sfrustrowani.


Niestety jest to początek końca, gdyż w momencie, gdy odpuszczamy, rezygnujemy czy poddajemy się, zaczynamy żałować i obwiniamy się o brak silnej woli bądź motywacji do działania. Może się zdarzyć, że zrzucamy winę na okoliczności zewnętrze: brak czasu, pieniędzy, pewności siebie czy innych zasobów. Zaczyna więc tworzyć się w nas poczucie niedosytu, a nawet zazdrości.... bo przecież innym się udało.


Największym problemem współczesnych ludzi jest też to, że po podjęciu decyzji mają wrażenie, że mogli podjąć inną, lepszą ... Przyczyną tych trudności w procesie decyzyjnym są nasze lęki, stereotypy, uproszczone przekonania czy też tzw. heurystyki, które prowadzą nas do błędów poznawczych. Dzieje się tak, gdyż zajęty człowiek funkcjonuje na „autopilocie” działając w trybie automatycznym. Jeśli może bazować na stereotypach i prostych mechanizmach – po prostu to robi. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, szybsze i angażuje mniej zasobów intelektualnych – tak po prostu działa nasz mózg.


Zdarza się, że bazujemy na wzorcach i doświadczeniach wyniesionych z domu rodzinnego. Kto pamięta rodzicielskie zewnątrzsterowne motywowanie Jeśli zrobisz A otrzymasz B. Jeśli nie zrobisz A otrzymasz C? Czy myślisz, że mechanizmy, które miały napędzać Cię do działania zostały zastąpione czymś innym w dorosłym życiu? Niestety muszę Cię rozczarować. Nie dość, że zostały to się jeszcze utrwaliły. Te same nieskuteczne pętle motywacyjno-demotywacyjne odtwarzamy w kółko.


Antycypacja podwyżki czy awansu w pracy lub też strach przed utratą przywilejów to nadal krótkotrwałe bodźce. Co gorsza, z każdym rokiem mogą słabnąć powodując jeszcze szybsze wypalenie. Motywacja zewnętrzna opiera się na dążeniu do uzyskania czegoś, co sprawi nam przyjemność bądź na unikaniu czegoś nieprzyjemnego. Ten rodzaj motywacji jest nierozerwalnie związany z pojęciem kary i nagrody, czyli przysłowiowego kija i marchewki, który już nie raz potwierdzany był jako nietrwały. Jest również przyczyną tego, że ciągle nie masz pewności czy robisz w życiu to, co powinieneś i nie bardzo masz pojęcie jak to zamienić. Skąd to wiem? Po prostu sama tego kiedyś doświadczyłam szukając swojej najlepszej ścieżki życiowej. Jeśli więc nie wstajesz rano z radością i energią do pracy, która sprawia Ci przyjemność, to znaczy, że robisz coś źle i niestety marnujesz najlepsze lata swojego życia. Czas więc to zmienić!


Czy łatwość dokonywania wyborów to wyuczona umiejętność, czy wrodzona zdolność?


Prawdopodobnie i jedno, i drugie, ale ta łatwość z pewnością wiąże się z umiejętnością poznania siebie i swoich potrzeb. Człowiek w dzisiejszym świecie na ścieżce rozwoju osobistego napotyka ogromną ilość metodologii, technik, narzędzi oraz pseudo-coachów chcących pomóc zmienić czyjeś życie. Ale też, jak ma szczęście i wie, gdzie szukać może trafić też na skuteczne, mocno osadzone w nauce narzędzia psychometryczne. Stają się one fundamentem zmiany na drodze do podjęcia trafnych decyzji życiowych.

Co więc zrobić by się chciało i się udało?


Aby znaleźć odpowiedź „czego chce od życia” lub zaprzestać ciągłego snucia planów i rozpisywania celów bez ich realizacji niezbędne jest poznanie wewnętrznych ukrytych potrzeb, które warunkują motywację wewnętrzną. Mamy z nią do czynienia wtedy, kiedy podejmujemy działanie bez potrzeby otrzymania zewnętrznych nagród. Robimy co robimy, bo daje nam spełnienie, poczucie satysfakcji i sprawia przyjemność. Ten rodzaj motywacji powoduje, że łatwiej nam angażować się w pracę i wpadać w tzw. stan flow. Odkrywając ukryte potrzeby i łącząc je z celami, otrzymujemy dostęp do niewyczerpalnych pokładów motywacji do działania.

Jak to sprawdzić?


Najprościej jest wykonać Profil Motywacyjny aby sprawdzić, które z 16 motywatorów są Twoimi „driverami”. Mapowanie wewnętrznej motywacji to inwestycja w Twoje poczucie szczęścia i spełnienia. Po wykonaniu profilowania otrzymujesz 34 stronicowy raport z praktycznymi wskazówkami oraz omówienie raportu z masterem RMP, pod kątem Twojej życiowej sytuacji. Profilowanie pokaże nam obszary, w jakich chcemy realizować się oraz te, których podświadomie w życiu poszukujemy.


Co mi dał Profil Motywacyjny Reiss'a? Przede wszystkim zrozumienie jaki typ i tryb pracy będą dla mnie odpowiednie. Wysoka Władza wskazała na miejsce, w którym będę miała możliwość podejmowania decyzji, brania odpowiedzialności za swoje działania a także posiadania swobody twórczej i możliwości wywierania wpływu na innych. Potwierdziło to także, że w sytuacjach stresowych daję z siebie wszystko i pracuję jeszcze intensywniej dbając o wysoką wydajność i efektywność a motywują mnie ambitne i dalekosiężne cele. Wiedza o tym aspekcie mojej osobowości wskazała też inne cenne elementy składające się na ogólne poczucie szczęścia, o które dziś skrupulatnie dbam.


Dlatego zanim przystąpisz do jakiegokolwiek procesu transformacji, zmiany swojego życia czy ścieżki kariery zawodowej, zastanów się co naprawdę popycha Cię do działania, co powoduje, że zapala się w Tobie ogień, co wpływa na to, że w danej sytuacji idziesz do przodu jak burza, pokonując wszelkie trudności i przezwyciężając niesprzyjające okoliczności. Co sprawia, że niektóre zadania kochasz wykonywać a do innych nie da się Cię w żaden sposób nakłonić. Przemyśl i sprawdź, jak ułożyć i stworzyć sobie rzeczywistość wokół, żeby tych zadań, które kochasz było co najmniej 9 na 10.


Zamiast zgadywać co Cię napędza i w jakim kierunku ustawić sobie życie, zrób sobie przysługę i zainwestuj w Profil Motywacyjny Reiss’a. Motywacja wewnętrzna to drogowskaz i wytyczne, które nosisz w sobie. Wystarczy się do nich dokopać i na ich podstawie nakreślić plany na przyszłość, z pominięciem frustrującej i nieefektywnej metody prób i błędów.

65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page