top of page

Co z tą motywacją?

Zaktualizowano: 20 gru 2021

Jeśli czasem masz wątpliwości co do tego co robisz, zastanawiasz się jakie aspekty życia są dla Ciebie najważniejsze czy też może jakie cele napędzają Twoje zachowanie to ten artykuł jest dla Ciebie.


Nie będę tu przedstawiać wielu teorii motywacji z możliwością indywidualnego wyboru, skupie się natomiast na naukowo potwierdzonej metodzie badawczej weryfikującej motywację wewnętrzną człowieka. Reiss Motivation Profile, czyli najdokładniejsza i najbardziej wnikliwa metoda zajrzenia „w głąb siebie”, bo pokazuje skalę potrzeb, które musimy zaspokoić, by działać wydajnie w każdym obszarze naszego życia.
Gdy odczuwamy brak satysfakcji, jesteśmy nieszczęśliwi czy poddenerwowani istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną są właśnie niezaspokojone potrzeby.
RMP jest pewnego rodzaju miernikiem życiowej satysfakcji, listą czynników niezbędnych do naszego zadowolenia, do odczuwania szczęścia. Jeśli je poznamy, będziemy wiedzieć, co jest naszym „driverem” czyli co konkretnie stymuluje nas do działania.


Metodę RMP opracował w 1998 roku prof. Steven Reiss, ceniony ekspert z dziedziny psychiatrii i psychologii klinicznej z Uniwersytetu w Ohio w USA. Głównym założeniem było dotarcie do wewnętrznych motywów warunkujących sposób myślenia i działania każdego człowieka. Dlatego, posiłkując się współczesnymi teoriami psychologii motywacji, Reiss wyselekcjonował 500 czynników wpływających na motywację i realizację celów. Zespół badawczy rozesłał ankiety do 25 tysięcy osób na czterech kontynentach z prośbą o zakreślanie swoich motywacji. Po kilku latach badań, komputerowego odsiewania wyników i pogłębionych wywiadów, zespół prof. Reissa otrzymał listę 16 obszarów motywacyjnych właściwych dla całej populacji. Następnie opracował pytania, by te obszary-potrzeby weryfikować jak najdokładniej. Odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu RMP pozwalają obliczyć w jakim natężeniu powinniśmy realizować daną potrzebę (motywator), żeby osiągnąć spełnienie i poczucie szczęścia.


Motywatory życiowe to uniwersalne, potwierdzone naukowo impulsy, które motywują do działania i definiują naszą indywidualną osobowość. Ich uniwersalność oznacza to, że motywują one każdego z nas.


Skąd więc różnice międzyludzkie?


Niczym odcisk palca, każda osoba ma swój indywidualny profil motywacyjny, który reprezentują „drivery” o różnym natężeniu. Kiedy znasz swoje podstawowe pragnienia, możesz rozwinąć prawdziwe szczęście oparte na wartościach, odkryć swoje talenty i potencjalne drogi rozwoju, zrozumieć i docenić różnice międzyludzkie, a co za tym idzie polepszyć relacje, z czym wiąże się też zwiększenie satysfakcji w życiu prywatnym i zawodowym.
16 motywatorów RMP


Każdy z nas posiada wszystkie 16 motywatorów, lecz w innym natężeniu, co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Należą do nich:


Władza

Jest skalą ambicji, potrzebą wywierania wpływu na otoczenie, miernikiem odpowiedzialności. Mówi o tym, co jest ważniejsze: zarządzanie i przewodzenie innym czy współpraca i partnerstwo.

Niezależność

Informuje o tym, czy potrzebujemy psychicznej bliskości z innymi czy raczej pełnej autonomii. Jest miarą relacji i więzi międzyludzkich.


Ciekawość

Uświadamia, w jakim celu zdobywamy wiedzę i dlaczego chcemy się uczyć. Informuje o tym, czy ważniejsza jest dla nas nauka, poszerzanie horyzontów i wiedza teoretyczna czy wybieramy raczej zdobywanie praktycznego doświadczenia.

Uznanie

Jest miarą pewności siebie. Pokazuje, na ile istotna jest dla nas akceptacja ze strony innych lub kiedy ze spokojem zniesiemy jej brak.


Porządek

Uświadamia, jak wielką rolę odgrywa uporządkowane otoczenie, klarowne zasady i struktura w działaniu.


Gromadzenie

Informuje o tym, jakie znaczenie ma posiadanie i gromadzenie przedmiotów. Odpowiada na pytanie, na ile ważne są dla nas fizyczne przedmioty i otaczanie się nimi, a na ile preferujemy minimalizm.


Honor

To lojalność wobec pryncypiów. Pokazuje, na ile trzymamy się swoich zasad, a na ile jesteśmy elastyczni.

Idealizm

Jest miernikiem zaangażowania w sprawy społeczne oraz działania pro bono.


Kontakty społeczne

Wskazuje na to, czy inni ludzie potrzebni są nam do życia i na ile chętnie spędzamy czas w towarzystwie czy też wolimy funkcjonować w samotności.


Rodzina

Wskazuje, jak ważne jest dla nas założenie własnej rodziny, opieka, troska o najbliższych, dzieci. Wytycza też parametry cierpliwości.


Status

Informuje o preferencjach związanych z przynależnością do elitarnej grupy i podkreślania swojego prestiżu lub braku takich potrzeb.


Rewanż

Harmonia czy konkurowanie z innymi? Wskazuje potrzebę rywalizacji i odwetu bądź naturalnego „odpuszczania”.


Piękno

Wskaźnik wrażliwości estetycznej, innowacyjności, kreatywności oraz zmysłowości.


Jedzenie

Wyjaśnia, na ile posiłki to tylko potrzeba biologiczna a na ile czysta przyjemność.


Aktywność fizyczna

Pokazuje, w jakim zakresie ruch i jego ilość wpływa na satysfakcję życiową oraz na ile nasze samopoczucie jest zależne od ruchu i sportu

Spokój

Mówi jak na zadowolenie z życia wpływa stabilizacja emocjonalna, bezpieczeństwo. Pokazuje potrzebę wyzwań i skłonność do ryzyka.Dlaczego warto poznać samego siebie?

Przede wszystkim, aby podnieść swoją życiową satysfakcję, należy najpierw dowiedzieć się co jest dla nas najważniejsze, co nas kręci, co napędza, a co zniechęca i demotywuje. Każdy z nas ma bowiem inną kombinacje potrzeb, które pchają do działania, a tym samym pozwalają się spełniać. Do poczucia szczęścia przybliżamy się wtedy, gdy skupimy się na:

  • Poznaniu samych siebie i diagnozie swoich potrzeb,

  • Swoich silnych pragnieniach, które ułatwiają nam osiąganie celów,

  • Tym, co daje nam poczucie sensu.

To właśnie nasze pragnienia i potrzeby są naszym wewnętrznym kompasem i indywidualnym napędem. Tylko dzięki nim będziemy bardziej się starać, ale też wykonywać różne zadania z przyjemnością.


Motywatory to inaczej nasze wewnętrzne potrzeby, za sprawą których podświadomie wybieramy tryb i rodzaj życia, pracę, pasję, przyjaciół, budujemy swoje otoczenie. Za nimi też kryją się nasze cechy osobowości, ale i sposoby reagowania na świat i przydarzające się nam sytuacje. Definiują i wpływają na to, jak widzimy otaczającą nas rzeczywistość, do czego przywiązujemy uwagę, za czym podążamy...


Ledzie czasem boją się analizy osobowości, ponieważ uzyskany wynik może być potwierdzeniem co znajduje się we wnętrzu. Niektórzy latami budują sobie obraz siebie i nie mają ochoty go burzyć, a tym bardziej obawiają się wyjścia ze swojej strefy komfortu.


Zdarza się też, że inni bardzo chcą zmienić swoje życie. Jednak wielka liczba nieudanych prób zmiany demotywuje nas i rezygnujemy z dalszych starań. Dzieje się tak, ponieważ próbujemy „na ślepo” zamiast zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy by osiągnąć dany cel czy zrealizować założony plan. I tu przede wszystkim, aby skutecznie realizować siebie i swoje cele zgodnie z własnymi wewnętrznymi potrzebami, trzeba wiedzieć, czy nasze potrzeby i marzenia są naprawdę nasze, czy przypadkiem nie próbujemy „złapać króliczka" kogoś innego.

62 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page