top of page

Budowanie kariery zawodowej... jak zrobić to dobrze?

Zaktualizowano: 2 sty 2022

W pracy spędzamy większą część naszego życia. W jaki sposób więc wybrać miejsce i kierunek rozwoju zawodowego, który będzie nam dawał satysfakcję? Jest to z pewnością jeden ze znaczących elementów budowania szczęścia - warto więc podejść do tematu wnikliwie.Ścieżka kariery jest to logiczna i spójna sekwencja kolejnych stanowisk, której celem jest osiągnięcie osobistych celów, spełnienie własnych ambicji, podniesienie kwalifikacji czy nabycie nowego doświadczenia. Ideą dobrze poprowadzonej ścieżki kariery jest wzbogacenie o nowe umiejętności i doświadczenie praktyczne.


Satysfakcjonujący rozwój zawodowy jest niemożliwy bez dobrego jego zaplanowania. Najważniejszym elementem jest wyznaczanie sobie celi krótko- i długoterminowych. Powinny one być ambitne i jednocześnie realne do spełnienia. Zastanów się, co sprawia ci przyjemność i satysfakcję oraz (na podstawie analizy SWOT) jakie masz ku temu predyspozycje. Decyzja o kierunku rozwoju kariery czy wybór obszaru zawodowego nie jest łatwym elementem życia i może pojawiać się kilkukrotnie w jego trakcie. Jednak jak powiedział Konfucjusz: “Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. W związku z tym warto poświęcić czas na przemyślenia prowadzące do zaprojektowania swojej drogi. Dzięki temu zyskasz przekonanie o słuszności prowadzonych przez siebie działań i pomoc w podejmowaniu kolejnych decyzji.


Jeśli trudno jest Ci zdefiniować obszar czy kierunek, w którym powinnaś / powinieneś zmierzać - przestań działać po omacku i zweryfikuj swoje potrzeby za pomocą sprawdzonych narzędzi. Znajomość swojej wewnętrznej motywacji pozwala planować karierę tak, by była ona źródłem zadowolenia, a nie przymusem czy niechcianym obowiązkiem, którego za wszelką cenę staramy się pozbyć. Warto pamiętać o tym, że każdy z nas posiada inne natężenie driverów i różne wartości, więc satysfakcję będą sprawiały nam inne rodzaje wykonywanej pracy. Spójrzmy więc na zadania jakie mogą być realizowane w zgodzie z niektórymi naszymi motywatorami.


Jeśli posiadasz wysoką wartość motywatora władza - jesteś ambitny, liczy się dla Ciebie wydajność i efektywność a podejmowanie decyzji przychodzi Ci z łatwością. Najlepszym stanowiskiem dla Ciebie będzie więc pozycja menadżerska, dlatego dokształcaj się w tym kierunku by móc rozwijać i wykorzystywać swoje naturalne predyspozycje liderskie.


W przypadku niskiej wartości motywatora porządek poszukuj stanowisk, które będą wspierać Twoją spontaniczność i kreatywność. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju sztywne struktury, napięte harmonogramy i surowe reguły będą sprawiać, że czujesz się ograniczana/ny. Wybierz miejsce i przełożonych, którzy pozwolą Ci na działanie intuicyjne.


Mając wysoką potrzebę kontaktów społecznych zadbaj o miejsce pracy, w którym będziesz mieć możliwość pracy z ludźmi. Będąc osobą towarzyską i otwartą, przyjemność będzie Ci sprawiać codzienny kontakt z innymi, wspólne rozmowy czy po prostu dzielenie przestrzeni biurowej z większą liczbą osób.


Przy wysokiej potrzebie statusu, będziesz odczuwać satysfakcję pracując dla prestiżowej marki, ale także wykonując zadania, które pozwolą Ci wyróżnić się w tłumu i zwrócić na siebie uwagę.


Z kolei będąc osobą z wysoką potrzebą spokoju wybieraj miejsca, w których jest duża przewidywalność zdarzeń oraz niskie ryzyko. W sytuacjach niosących za sobą zagrożenie czy niepokój możesz czuć się niekomfortowo. Jeśli przeraża Cię ruszenie z miejsca, podziel proces osiągania celu na mniejsze etapy.


Strategia sukcesu to: WIEDZIEĆ CHCIEĆ MÓC. Jeśli nie wiemy czego chcemy, popełniamy po drodze wiele błędów, które wzmacniają w nas frustracje. Jeśli wiemy czego chcemy, ale może nie mamy wystarczającej siły wewnętrznej nie osiągniemy celu. Natomiast jeśli „wiemy i chcemy” a nie potrafimy znaleźć odpowiednich warunków i środków działania to niestety porażka może nadejść bardzo szybko.

Aby droga do tej kariery była łatwiejsza należy:

  • dobrze poznać samego siebie, swoje mocne i słabe strony i budować własny autorytet na pozytywnych stronach swej osobowości.

  • postawić sobie wyraźny cel zasadniczy i cele każdego szczebla kariery w oparciu o wewnętrzne drivery.

  • opracować perspektywiczną strategię swego rozwoju, tak, aby w dążeniu do celu można było wykorzystać w pełni swoje uzdolnienia i umiejętności. Przecież każdy z nas jest inny.

Przeciętna osoba pracująca 40 godzin tygodniowo, po odliczeniu urlopu, pomiędzy 20 a 65 rokiem życia spędza w pracy 90360 godzin (czyli ponad 10 lat!). Złotym sposobem na dobre przeżycie tego czasu jest robienie tego co się kocha. Indywidualne dopasowanie obowiązków do potrzeb jest niezwykle ważne, bo pozwala nam czerpać z życia zawodowego satysfakcję i szczęście. Warto wiec zwrócić uwagę na to, jakie uczucia żywimy do wykonywanych zadań i dbać o to by tych przynoszących nam wysoki poziom zadowolenia było co najmniej 9 na 10.


Jeśli nadal nie wiesz co będzie dla Ciebie najlepsze wykonaj Profil RMP i zbuduj swoją karierę w oparciu o Twoje najmocniejsze potrzeby. Jest to niesamowite narzędzie, które pozwoli Ci:

  • świadomie wykorzystać i rozwijać swoje mocne strony,

  • odkryć własną drogę życiową zgodną z indywidualnymi predyspozycjami,

  • zrozumieć, w jaki sposób wyznaczać sobie cele by móc je skutecznie osiągać,

  • zdefiniować typ pracy i zadania pasujące do Twojej osobowości.

Ja sama od lat wszystko czego się podejmuję opieram na swoich wewnętrznych potrzebach. Pozwala mi to działać odważnie i prowadzić swój rozwój w oparciu o wewnętrzne potrzeby. Spróbuj, a nie będziesz żałować!64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page