top of page

Algorytm satysfakcji, czy naprawdę istnieje?

Zaktualizowano: 20 gru 2021

Czy zastanawiasz się czasem, dlaczego działasz w taki sposób a nie inny? Dlaczego pewne zachowania innych Cię irytują? Jak to się dzieje, że z niektórymi "nadajesz na tych samych falach", a z innymi trudno Ci współpracować?


Psychiką ludzką, a co za tym idzie też naszym działaniem, zachowaniem czy sposobem postrzegania kieruje szesnaście podstawowych pragnień, które potencjalnie tłumaczą szeroki zakres ludzkich doświadczeń: od relacji międzyludzkich do wyznawanych przez daną osobę wartości. Każdy z nas doświadcza wszystkich tych podstawowych 16 pragnień, lecz dla każdego z nas mają one inny stopień nasilenia.


Złożoność procesu


Dla niektórych kluczowym czynnikiem satysfakcji z wykonywanej pracy będzie otrzymywanie ciągłych wyzwań, kierowanie zadaniami w zespole czy też możliwość podejmowania decyzji, bo to właśnie ich napędza i kręci. Z drugiej strony dla innych wręcz odwrotnie. Istotą zadowolenia z życia zawodowego może być ukierunkowanie na innych, dostosowywanie się i podążanie za decyzjami menadżera. Sytuacja jest jednak bardziej złożona, gdyż to dopiero jeden z szesnastu naszych wewnętrznych driverów motywacyjnych jakim jest Władza. Wiąże się to z siłą woli, pragnieniem osiągnięć, determinacją czy przywództwem. Ja jako osoba mająca właśnie wysoką wartość tego motywatora uwielbiam podejmować nowe wyzwania i realizować ambitne cele. To mnie napędza do działania, co nie zawsze rozumieją inni. Ale ja po prostu już tak mam.


Jeśli więc nadal zastanawiasz się, gdzie najlepiej „pasujesz” zawodowo przestań szukać po omacku i wykonaj Profil Motywacyjny Reissa.Każdy z nas świadomie bądź nieświadomie dąży do zaspokojenia swoich motywatorów, gdyż to właśnie daje nam poczucie spełnienia i satysfakcji. Na przykład osoba z wysokim podstawowym pragnieniem porządku mocno organizuje życie wokół, ponieważ wewnętrznie ceni strukturę, porządek, hierarchię, plan działania krok po kroku i ład. Kluczowe dla niej jest tworzenie uporządkowanego otoczenia i klarowność zasad. Będzie się to przejawiać zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Taka osoba nie będzie szczęśliwa otrzymując spontaniczne, niezaplanowane zadania od szefa bądź pracując w miejscu, gdzie nie ma hierarchii, struktury czy jasnego podziału zadań.


W życiu osobistym czy środowisku służbowym, jeżeli trafi na osobę z niską potrzebą porządku może dochodzić do częstych napięć i konfliktów, gdyż nie będzie potrafiła zrozumieć i zaakceptować chaotyczności czy braku zorganizowania drugiej strony. To ciągnie za sobą konsekwencje niskiej efektywności, braku akceptacji czy też niepotrzebnych napięć i sporów, które ściśle wiążą się z poziomem satysfakcji.

Jak działać i komunikować się lepiej?


Analiza Profilu Motywacyjnego, która jest naukowo opracowanym podejściem do motywacji człowieka pozwala nam na zidentyfikowanie świadomych i nieświadomych potrzeb. Głównym założeniem tej metody jest określenie istoty osobowości człowieka za pomocą 16 podstawowych motywatorów życiowych. Każdy z nas ma je wszystkie, jednak w różnym natężeniu. W odróżnieniu od innych narzędzi, Reiss Profile opiera się na indywidualności danej osoby: nie grupuje, nie kategoryzuje oraz nie wprowadza typologii, dlatego też istnieje aż kilka miliardów możliwych kombinacji. Motywatory życiowe są uniwersalnymi, potwierdzonymi naukowo impulsami, które motywują nas do działania i określają naszą osobowość pomagając nam jeszcze pełniej wykorzystać nasz potencjał. Do pomiaru natężenia poszczególnych motywatorów (tego jaki priorytet nadaje im każdy z nas) opracowany został Profil Motywacyjny Reissa.


Osoba, która chce poznać własny profil motywacyjny wypełnia kwestionariusz, składający się ze 128 pytań. Wskazuje on, które wartości są kluczowe dla danej osoby, a które nie są dla niej ważne. Wyniki w metodzie Reissa są obiektywne oraz porównane są do “norm”, czyli wyników średnich uzyskanych przez “populację”. To z kolei pozwala zrozumieć w jaki sposób motywatory respondenta wyróżniają go, pozwala w dużym stopniu przewidzieć jego postawę życiową oraz pomaga tłumaczyć postępowanie. Reiss Motivation Profile znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie znajomość zaawansowanych procesów motywacyjnych jest kluczowym czynnikiem sukcesu.


Dlaczego zidentyfikowanie własnych motywatorów powinno być dla nas ważne?


Wyobraź sobie ludzką osobowość w formie przekrojonej cebuli z wieloma warstwami. Zewnętrzna warstwa, która jest widoczna, na pierwszy rzut oka symbolizuje nasze zachowanie. Poniżej jest warstwa, która reprezentuje nasze kompetencje. Jeszcze głębiej znajdują się nasze przekonania, które dotyczą nas samych, otaczających nas ludzi czy też świata. W samym centrum, najgłębiej ukryte, znajdują się nasze motywatory, które opisują nasze prawdziwe potrzeby i wartości, którymi się w życiu kierujemy. Poszczególne warstwy ściśle na siebie oddziałują wywierając wpływ od wewnątrz do zewnątrz.


I tak nasze motywy wpływają na nasze przekonania, te z kolei na to, jakie kompetencje i umiejętności nabywamy, co przekłada się na nasze reakcje i zachowania. Istotne jest tu, że im głębiej warstwa się znajduje, tym trudniej jest na nią wpłynąć i jakkolwiek zmienić. RMP analizuje stabilne w życiu motywy, które są podstawą naszej osobowości. Poznając je możemy nie tylko prognozować pozostałe „warstwy”, lecz także aktywnie na nie wpływać i zmieniać, a przede wszystkim dzięki ich znajomości budować satysfakcjonujące życie, zarówno w obszarze zawodowym, jak też prywatnym.


Naturalne jest, że każdy odbiera świat przez pryzmat swoich własnych potrzeb czy wartości uważając, że jeśli coś jest dobre dla nas, to jest i również dla innych. W ten sposób można wyjaśnić, dlaczego wielu szefów traktuje dawanie ambitnych celów jako czynnik motywujący. Bądź uzasadnić dlaczego w relacji jedna osoba narzuca drugiej sposób spędzania wolnego czasu, postępowania czy podejścia do życia. Gdy zrozumiemy różnice międzyludzkie z osobami, z którymi spędzamy najwięcej czasu zdecydowanie wzrasta poziom zrozumienia, polepsza się komunikacja, mamy możliwość identyfikacji źródeł konfliktów czy otwieramy sobie drogę do podejmowania decyzji zgodnych z wewnętrznym systemem wartości.
48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page