top of page

16 motywatorów Reiss Motivation Profile

Jeśli kiedykolwiek stwierdziłe_aś, że brak Ci motywacji – pamiętaj, że coś takiego nie istnieje! Według Profesora Stevena Reissa, motywacje mamy cały czas, tylko, że każdy z nas posiada inną, zależną od wewnętrznych pragnień i wartości


To, co umownie definiujemy jako „szczęście”, dla każdego przybiera inną formę. Dla jednego będzie to spokojny wieczór z książką lub ukochaną osobą, dla innego – awans na wysokie stanowisko, sukcesy zawodowe lub otwarcie własnej firmy.W celu odpowiedzi na pytanie: „Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?” prof. Steven Reiss, psycholog kliniczny i wykładowca na Uniwersytecie Stanowym Ohio, zdefiniował 16 obszarów, w których zawarta jest cała motywacja człowieka. Nazwał je motywatorami. Wszystkie obecne są w naszym życiu, tyle że w różnym natężeniu – zależnym od genów, wpływów otoczenia i doświadczeń. To tak, jakby w naszej świadomości funkcjonowało 16 pragnień – mniejszych albo większych. I to właśnie ich rozmiary przesądzają o tym, że w pewnych sytuacjach nam się chce, a w innych niekoniecznie.


RMP Test


Kwestionariusz RMP pozwala odkryć, jaki jest indywidualny układ motywacji wewnętrznej. To jest ten rodzaj motywacji, który nigdy się nie wyczerpuje i nakręca nas każdego dnia nawet do największych wyzwań. Profil motywacyjny RMP pozwala poznać lepiej swoje talenty, mocne strony i predyspozycje w każdym z 16 wyszczególnionych obszarów. Znając swoje drivery motywacyjne możemy w taki sposób budować swoje życie by odczuwać wreszcie pełnię satysfakcji i wewnętrznego szczęścia. 

Motywatory RMP


Niczym odcisk palca, każda osoba ma swój indywidualny profil motywacyjny, który reprezentują „drivery” o różnym natężeniu. Kiedy znasz swoje podstawowe pragnienia, możesz rozwinąć prawdziwe szczęście oparte na wartościach, odkryć swoje talenty i potencjalne drogi rozwoju, zrozumieć i docenić różnice międzyludzkie, a co za tym idzie polepszyć relacje w życiu zawodowym i prywatnym.


Każdy z nas posiada wszystkie 16 motywatorów, lecz w innym natężeniu, co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. O tym jakie mamy motywatory możesz przeczytać w artykule "Co z tą motywacją?"Skąd bierze się niezrozumienie?


Profil wykorzystuje trzy umowne kolory: jasny niebieski, granatowy i pomarańczowy. Kolory niebieskie: jasny i ciemny to właśnie nasze drivery motywacyjne. Pokazują one, w których obszarach działamy w określony sposób, jak się zachowujemy, ale też jakie decyzje podejmiemy, czy jakie mamy przekonania. Obszar pomarańczowy to wartość neutralna, która wskazuje na mniejszą lub większą elastyczność w danym obszarze.


Najsilniejsze motywatory to często potencjalne źródło nieporozumień, w nawet konfliktów. W książce „16 pragnień” Steven Reiss ostrzega: „Przyczyną ewentualnych problemów są najprawdopodobniej twoje najsłabsze i najsilniejsze podstawowe pragnienia. Pragnienia o przeciętnej intensywności są zwykle łatwo zaspokajane i rzadko powodują problemy osobiste”. Silna motywacja własna i osąd tych, którzy mają odmienną wartość motywatora to często spór o postawy życiowe. Jesteśmy przekonani, że nasze wartości są najlepsze nie tylko dla nas, ale też dla innych. Niestety każdy z nas ma tendencję do postrzegania innych przez pryzmat własnych potrzeb i wartości. Warto najpierw dobrze poznać siebie by móc także zacząć rozumieć lepiej innych.


Indywidualność ponad wszystko


Jedno jest pewne, nie ma złych bądź dobrych Profili RMP bo każdy z nas jest inny. Profil motywacyjny RMP pomaga odpowiedzieć na pytania: gdzie jestem? dokąd zmierzam? w jakim stopniu realizuję moje potrzeby? co mogę w tej kwestii zmienić? Profil Reissa wykonują często osoby będące na rozstaju, na przykład kończące jakiś etap w życiu bądź te, które chcą zwiększyć samoświadomość i rozwojowo pracować nad sobą. Nierzadko zyskują w ten sposób nowa perspektywę bądź inspirację do dalszych działań.


Narzędzie to jest także wdrażane w wielu firmach. Co ważne, z widocznymi pozytywnymi rezultatami. RMP opisuje, co jest ważne dla ludzi, z którymi pracujemy. W związku z tym umożliwia trafne dobieranie metod oraz narzędzi motywacji i komunikacji. Profil motywacyjny RMP jest podstawą do opracowania wielu działań rozwojowych na każdym szczeblu w różnych obszarach organizacji. Zdecydowanie pozwala zwiększać zaangażowanie zespołów, a szczęśliwi pracownicy są bardziej produktywni, kreatywni, wydajni i rzadziej chorują. Nie ma więc wątpliwości, że efekty widać bardzo szybko.


Ważne by zdawać sobie sprawę, że najsilniejszą motywację nosimy w sobie. Dobrze jest być świadomym tego, co nas kręci i napędza oraz odpowiednio wykorzystywać to zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym.


46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page